19.04.2009r - Jak niemal co tydzień do robót na szlaku wyruszyli dziś  
18.04.2009r -
W Pińczowie odbyło się dziś zebranie sprawozdawcze SSZJKD, liczymy że zostanie nam przekazany protokół z obrad, który będzie mógł zostać zamieszczony na stronie.
14.04.2009r - Trwają prace przy odbudowie mostów nieopodal Umianowic. Naczelnikowi Choroszyńskiemu udało się wynegocjować atrakcyjną cenę zakupu podkładów i mostownic staroużytecznych pochodzących z PKP, które dodatkowo zadeklarowało możliwość dostarczenia ich z Radomia na bocznicę do Włoszczowej (miło, choć Jędrzejów Główny by nieco uprościł sprawę ;) Ponadto udało się w podobny sposób uzyskać podkłady budowlane z Chmielnika. Na stacji Jędrzejów Wąski zostały przygotowane podkładki ustalające profil toru na mostach, a w lokomotywowni owocnie działało prezydium Koła Kieleckiego w osobie kolegi Andrzeja.
05.04.2009r -
Na szlaku od Umianowic do Hajdaszka działała dziś bojówka KKSŚwKD walcząc z roślinnością wdzierającą się nieustannie w skrajnię wąskotorową. Oczyszczone zostały kolejne metry torowiska - by już nie robić tego roku powegetacyjnych poprawek zielsko wycięto pod skrajnię transporterową konieczną do realizacji planowanej imprezy. Jednocześnie dowiedzieliśmy się o nieszczęściu, które dotknęło kolejkę - w wyniku procederu wypalania traw w delcie Nidy przez wciąż nieustalonych sprawców spalony został przyczółek i i trzy konstrukcje wzmacniające przęsła pierwszego zabytkowego mostu kolejki od strony Umianowic! To czego cudem udało się uniknąć w zeszłym roku - podczas przejazdu rozkładowego zostały ugaszone trawy i wspólnie z policją odbył się pościg za podpalaczem po mostach lokomotywą Lxd2-333 - niestety w tym roku doszło do skutku... Odbudowa będzie wymagała od kolejarzy sporego nakładu sił i kosztów, zwłaszcza że skończyły się już podkłady otrzymane od LHS, a odtworzenie klatek odciążających konstrukcję będzie wymagało sporej ich ilości nie mówiąc o spalonych mostownicach. Szczęście w nieszczęściu stalowe przęsła mostowe jakimś cudem nie spadły w bagna i trzymają się na resztkach konstrukcji. Jakby tego nie było dość, most na Nidzie też wymaga prac bowiem zamulony został jeden z jego filarów. Wszystko musi być gotowe na sobotę 18 kwietnie, kiedy to do Umianowic ma wyruszyć pociąg na zamówienie.


04.04.2009r - W związku z pogarszającym się stanem przejazdu w Hajdaszku, którego konstrukcja okazał się zbyt słaba jak na ogromny ruch ciężarowy na DK 766 i permanentny brak stosowania się kierowców przejeżdżających po nim do obowiązujących ograniczeń, mimo ubiegłorocznego remontu musiały zostać podjęte radykalne kroki - przejazd został zaasfaltowany, a odbojnice usunięte.
29.03.2009r -
KKSŚwKD zainaugurowało z dniem dzisiejszym tegoroczne cykliczne prace na torze posuwając się od Umianowic w kierunku Hajdaszka. Rozpoczynamy od poprawienia skrajni w sposób, by nie były konieczne poprawki przez czas kursowania pociągów rozkładowych - czyli do końca września. W dalszej kolejności przeprowadzona zostanie wnikliwa inwentaryzacja stanu torowiska na całym odcinku Umianowice - Sędziejowice Las, by ustalić zakres niezbędnych remontów dla uruchomienia specjalnego jesiennego pociągu z wagonem transporterem (nieopancerzonym ;). Dzisiejsze prace potraktowane zostały z przymrużeniem oka, jako że i pogoda nie była zbyt sprzyjająca, najważniejsze - nasze szeregi zostały wzmocnione przez kolegę Bogdana, który już sprawdził się doskonale w akcji! Dla rozgrzewki, przed rozpoczęciem właściwych prac oczyszczone zostały obydwa przyczółki mostu na Nidzie.

21.03.2009r - Na szlak wyruszył coroczny pociąg na Powitanie Wiosny z topieniem Marzanny w rzece Nidzie i całym wachlarzem atrakcji i niespodzianek dla podróżujących. Pociąg powrócił szczęśliwie w zgodzie z rozkładem jazdy do Jędrzejowa, pogoda udana, egzekucja wykonana - słowem teraz już tylko wiosna i można brać się pełną parą do roboty na szlaku, a tej nie brakuje... Niestety wraz z Dariuszem gościliśmy tym razem na kolejce piaseczyńskiej by podpatrzeć organizowaną tam bliźniaczą imprezę, by następnego dnia udać się z pielgrzymką do Sochaczewa, ale fachową galerię dokumentującą przejazd przygotował niezastąpiony kolega Piotr Skucha podróżujący do Pińczowa. Liczymy, że ktoś podzieli się galerią z postojem w Umianowicach. Zapraszam 

Kolejną galerię z przejazdu przysłał nam kolega Wojtek, zapraszam

A na odmianę zapraszam na małą podróż kolejką... piaseczyńską.

Z gościnnych występów zapraszam na pierwszą część galerii z naszej wizyty na kolejce piaseczyńskiej, a będzie to obchód szlaku na odcinku Nowe Miasto nad Pilicą - Grójec.

16.03.2009r - Na stacji w Jędrzejowie miał miejsce zawał... rury kanalizacyjnej co niemal sparaliżowało pracę biura ;) Na szczęście mimo niezgodności z planami sytuacyjnymi usterkę udało się szybko zlokalizować, jednak jej usuwanie zajęło już nieco czasu - konieczna wymiana niemal całej rury by w przyszłości uniknąć tego typu przykrych niespodzianek. Przy okazji koparka uszkodziła kabel energetyczny zasilający stację, którego w ogóle nie powinno tam być - ot takie niespodzianki wczesnogierkowskiej epoki, z którego pochodzą budynki stacyjne. Pamiętam opowieści jak to uruchamiano kotłownię i wszyscy się dziwili, że kaloryfery nie chcą grzać w budynku biurowym, pomimo prawidłowo otwartego obiegu zgodnie z opisem - dopiero po jakimś czasie okazało się, że oto w budynku oddalonej o kilka metrów hali wagonowni zrobiło się całkiem sympatycznie i ciepło :)
09.03.2009r -
Wczesnym rankiem udało się sprawnie rozładować przywieziony tabor nieopodal lokomotywowni. Wydarzeniom tym przyglądało się Echo Dnia, a przysłuchiwało Radio Kielce, zaś całość zajścia obfotografował dla nas kolega Piotr.

07.03.2009r - Stało się - mimo niekorzystnej pogody pierwszy transport taboru przekazanego Stowarzyszeniu Sympatyków ZJKD przez Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Piotrków - Sulejów szczęśliwie dotarł wczoraj w godzinach wieczornych (przed 19) do Jędrzejowa. Rozładunek ma nastąpić jutro rano na stacji Jędrzejów Wąski. Pierwszą turą przyjechała lokomotywa Lyd2 oraz wagon węglarka, na następną sobotę planowana jest kolejna tura - tym razem prawdopodobnie do Jędrzejowa dotrze wagon pług i XIX wieczny wagon kryty. Zapraszam do przeglądu małej dokumentacji z tego wydarzenia: część pierwsza, część druga.

03.03.2009r - Choć śniegu już niewiele, dzieje się póki co równie niewiele - zapraszam więc na mały obchód po Miechowie, Charsznicy, Kalinie i Słaboszowie na jaki pozwoliłem sobie w sobotę 21 lutego br. :)

26.02.2009r - Stację Jędrzejów Wąski wraz z dzielnym kolegą Piotrem, który mimo choroby i zwolnienia nie odpuścił kolejce, osiągnęliśmy około godziny 8:00 - trwały już prace związane z przygotowaniem do uruchomienia lokomotywy Lxd2-258. Pojawiły się jednak problemy z jej nawodnieniem, bowiem gdzieś w układzie chłodzenia usadowił się korek lodowy, którego nie sposób było przepchnąć. Po nitce do kłębka, po kolei przeglądając przewody wodne lokomotywy udało się w końcu ustalić punkt, w którym się usadowił. Rozpoczęło się mozolne podgrzewanie zmarzniętego odcinka, aż w końcu lokomotywę udało się nawodnić omijając ten punkt. Po uruchomieniu silnika i podgrzaniu go do odpowiedniej temperatury zamknięto drzwi przedziałów lokomotywy, silnik unieruchomiono i pozostawiono na czas przygotowania i skonsumowania gorącej herbaty na schronisku. Czas i temperatura zrobiły swoje, lokomotywę udało się właściwie nawodnić i przygotować do służby z tym, że zrobiło nam się 2,5 godziny opóźnienia. W efekcie tego zrezygnowano z manewrów z wagonami i sformowano skład pociągu z pługiem: z pługa i lokomotywy, by czym prędzej wyruszyć na szlak. Po drodze na szczęście obyło się bez większych problemów, pociąg dojechał za Motkowice napotykając po drodze na głębszy śnieg tylko w okolicach Jasionnej: na serpentynach i za stacją do pierwszego lasku. Mimo dnia targowego w Jędrzejowie udało się bezkolizyjnie pokonać odcinek przed ulicą Głowackiego. Po przetarciu trasy sobotniego pociągu specjalnego na zamówienie skład powrócił do stacji Jędrzejów Wąski o godzinie 14:15, mimo że po drodze udało się zrealizować dwa fotostopy: na serpentynach przed Jasionną i na stacji Motkowice. Zatem można było w Jędrzejowie przeprowadzić manewry i wyprowadzić wagon osobowy z hali postojowej na równię stacyjną. Reszta manewrów jutro, bowiem w lokomotywie po porannych próbach na odmianę pojawiła się nieszczelność w układzie chłodzenia... a potrzeba jeszcze zestawić skład z wagonów 3Aw, bufetu i brankard z agregatem prądotwórczym stacjonujących w lokomotywowni. Zapraszam do świeżej galerii.

25.02.2009r - Na sobotę został zamówiony przez zorganizowaną grupę pociąg specjalny do Umianowic. W związku z tym, nieoczekiwanie szybszym rozpoczęciem jazd kolejka musi z uwagi na sporą ilość zalegającego śniegu wyjechać na szlak pociągiem gospodarczym z pługiem odśnieżnym. Odjazd planowany jest na jutro około godziny 9 rano. Wszystkich chętnych by uwiecznić to niecodzienne wydarzenie serdecznie zapraszamy. Na stacji Jędrzejów Wąski przygotowane i oczyszczone są już rozjazdy. Warto pojawić się tu nieco wcześniej, gdyż przed odjazdem planowane są manewry - wyciągnięcie wagonów z hal postojowych i formowanie składu na sobotni pociąg na stacji. Kolejka nie przewiduje w związku z tym przejazdem żadnych kosztów dla jego uczestników ani biletów, jedynym warunkiem jest pobranie materiałów reklamowych i zareklamowanie kolejki w swoim miejscu zamieszkania oraz zgoda na publikację wykonanych zdjęć na stronie kolejki celem dokumentacji. Jednak każdy medal ma dwie strony - w związku z tym, że nie jest to pociąg zorganizowany tylko zwykły roboczy, nie jest znana godzina jego powrotu, która może się przeciągnąć nawet do późnych godzin nocnych w przypadku niesprzyjających warunków (nie mówiąc o powrocie na nogach odpukać ;). Nie ma w planach również żadnych fotostopów, dlatego zachęcamy do użycia własnego środka transportu celem wykonania indywidualnych zdjęć na szlaku przy zachowaniu maksimum ostrożności - przy dużym śniegu czasem nie widać z lokomotywy, gdzie się jedzie. Najlepiej zaopatrzyć się w odzież na zmianę, ciepłe napoje i jedzenie, gdyż nie będzie żadnego cateringu - słowem żywioł w pełnym tego słowa znaczeniu czyli normalny dzień pracy na kolejce - jedziecie na własne ryzyko, możecie liczyć tylko i wyłącznie na samych siebie, kolejka nie ponosi w związku z przejazdem żadnej odpowiedzialności. Zapraszamy :)
20.02.2009r -
Niestety z przykrością muszę poinformować, że planowana na niedzielę 22.02 poprawka pociągu z pługiem nie dojdzie do skutku - pociąg został odwołany ze względu na zbyt małą ilość chętnych - jak do tej pory potwierdziły swój udział 24 osoby. Przepraszam wszystkich chętnych za zaistniałą sytuację, liczę na wyrozumiałość i cóż można powiedzieć w takiej chwili... do zobaczenia przy następnej okazji.
16.02.2009r -
Pogoda, jak widać za oknem spłatała nam figla i tydzień temu, kiedy na szlak wyjechał pociąg specjalny z pługiem zafundowała nam wiosnę, zaś kiedy na tą sobotę planowany był wyjazd po tabor do Piotrkowa, Ponidzie zostało skute lodem i śniegiem. Pojawiły się zatem głosy by zrobić powtórkę z pociągu z pługiem. Możliwym terminem byłaby tym razem niedziela, aczkolwiek nadal nie ma pewności czy śnieg utrzyma się i czy jazda będzie miała sens. Jeśli ilość osób deklarujących chęć przejazdu przekroczy liczbę podróżujących ostatnio - pociąg oczywiście zostanie uruchomiony. Na zgłoszenia pod adres poczta@ciuchcia.eu czekamy do północy we czwartek 19 lutego - w piątek w godzinach rannych zostanie podana informacja o decyzji w sprawie organizacji przejazdu.
15.02.2009r
- Na łamach najnowszego Świata Kolei 2/2009 pojawił się obszerny artykuł podsumowujący rok 2008 na Świętokrzyskiej Kolejce Dojazdowej, zapraszam do lektury:


11.02.2009r - Podczas nieplanowanej wcześniej wizyty w Jędrzejowie udało nam się załatwić sporo spraw, przyglądnęliśmy się także prowadzonym pracom remontowym przy taborze oraz wyprawili do Pińczowa w poszukiwaniu zestawów kołowych, które można byłoby wykorzystać przy budowie kolejnej drezynki.

08.02.2009r - Niedziela - wreszcie odrobina czasu by przerzucić trochę sieć i na cóż to trafiłem na stronie Głosu Szczecińskiego:

Rewal chce ratować kolej wąskotorową

Agnieszka Grabarska

Małe galerie sztuki, stylowe kawiarenki a nawet wypożyczalnie rowerów, mają się znaleźć w zespole zabudowy dworcowej po gruntownym odnowieniu Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

Gmina Rewal, przystąpiła właśnie do realizacji programu, ratującego zabytki kolejnictwa na Pomorzu. Wcześniej istniało zagrożenie, że kolejowa infrastruktura może trafić nawet do Afryki.

Wywalczyli tory

Po ponad ośmioletnich staraniach jest już pewne, że kolejowy szlak nie tylko zostanie na miejscu, ale też odzyska dawną świetność. Na odnowienie budynków i infrastruktury, gmina przeznaczyła prawie 34 mln zł. Ponad 13 mln zł udało się pozyskać ze środków unijnych.

Pierwsze rozmowy z PKP, rozpoczęły się jeszcze w 2001 roku. Istniała wówczas groźba, że po likwidacji zakładu który administrował Gryficką Koleją Wąskotorową, część infrastruktury technicznej trafi w ręce prywatnego inwestora i zostanie wywieziona do Afryki.

Dlatego rok później, gmina podjęła decyzję o przejęciu majątku ruchomego i nieruchomości od PKP S.A. Podpisana została umowa użyczenia, dzięki której gmina Rewal uzyskała prawo bezpłatnego używania budynków służących eksploatacji linii kolejowej wąskotorowej.

Kolejnym krokiem, było nieodpłatne przejęcie prawa użytkowania wieczystego działek, zajętych przez linię kolejową na terenie gminy. Dzięki temu, w sezonie letnim, kolejka mogła bez przeszkód wozić już turystów.

Dworce w stylu retro

Jednocześnie rozpoczęły się prace nad programem rewitalizacji Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Dokument prognozuje remont zabytkowej linii do 2015 roku i opisuje poszczególne etapy odnowy dworców i peronów na trasie Gryfice - Rewal - Trzebiatów.

- Jest już złożona dokumentacja techniczna na remont linii kolejowej od Pogorzelicy do Trzęsacza - mówi Hanna Nowak z Centrum Informacji, Promocji i Rekreacji w Rewalu. - Ten sześciokilometrowy odcinek będzie robiony w pierwszej kolejności.

Swoją świetność mają też odzyskać dworcowe budynki, których wnętrza urządzone będą w stylu retro. Do dyspozycji turystów oddane zostaną stylowe kawiarenki, punkty informacji turystycznej, poczekalnie z małymi galeriami sztuki a nawet gościnne pokoje. W Rewalu siedzibę będzie mieć także biblioteka i czytelnia ze zbiorami dotyczącymi kolejnictwa. W Pogorzelicy i Trzęsaczu, powstaną wypożyczalnie rowerów.

Skansen i praca

- W Zachodniopomorskiem, niewiele jest ofert turystycznych wykorzystujących zabytki techniki - przekonują autorzy projektu.

- Rewitalizacja zabytkowej linii Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej uatrakcyjniłaby ofertę turystyczną naszego województwa.

Dlatego odnowiona linia, miałaby także spełniać funkcje edukacyjne. Mają być organizowane być specjalne kursy na temat historii kolei, oraz gotowe pakiety turystyczne. Istnieje także pomysł, aby w Pogorzelicy stworzyć skansen taboru kolejowego.

Wdrażany program zakłada jednocześnie podwojenie liczby pracowników. Obecnie w sezonie przy obsłudze kolei pracuje 15 osób. Obliczono, że z przejazdów koleją wąskotorową korzysta wówczas 70 tysięcy turystów.

A jeszcze przed chwilą na naszym forum stworzyłem kategorie Świętokrzyskie Rail - fiction :) Tu nie ma mowy nawet o dołożeniu do remontu mostu na Nidzie 400 000 (unia daje 1 600 000) z kiesy 7 jednostek samorządowych, a tam jedna gmina jest w stanie wyłożyć 34 mln + 13 mln UE na inwestycje w kolejkę, choć dopiero rok temu sfinansowała również sama naprawę główną parowozu... jakoś tak mi się nasuwa powiedzenie - czemuś głupi - bom biedny, czemuś biedny - bom głupi :) I tłumaczenie typu - bo most nie jest na moim terenie - najlepiej ukazuje przepaść świadomości ludzkiej między tymi dwoma regionami naszego kraju - mała gmina Rewal (3439 osób - średni dochód na mieszkańca 8539 zł) jest właścicielem całej czynnej części kolejki gryfickiej - niemal 40km i w całości ją finansuje, choć to w Gryficach znajduje się jej baza :) Za wikipedią czytamy: W najbliższym czasie planowany jest remont odcinka Gryfice – Rewal – Niechorze – Trzebiatów, wznowienie ruchu na odcinku Pogorzelica – Trzebiatów (13km), oraz budowa linii do Pobierowa (ok 4km). A na naszym podwórku - właścicielem kolejki jest wspomniane 7 jednostek samorządowych - ludność tylko gmin przez które przejeżdża kolejka to w sumie 60759 osób (średni dochód na mieszkańca czterech gmin 1583,50) i nie da się tu zrobić nic - nie wiem czy śmiać się czy płakać? Dzięki dobrej infrastrukturze, inwestycjom i pomysłowości przeciętny mieszkaniec gminy Rewal zarabiał w 2005 ponad 5 razy więcej niż przeciętny mieszkaniec tutaj. Tam się da - tu nida :) W pamięci mam jeszcze wielkie halo jakie rozpętało się w związku z pomysłem dojazdu do Stawian dwa lata temu...
07.02.2009r - Na szlak wyjechał pierwszy w tym roku, zimowy pociąg specjalny dla Miłośników Kolei i nie tylko - "W poszukiwaniu śniegu" - z pługiem odśnieżnym na czele składu. Co prawda pogoda tym razem trafiła nam się bardzo nieudana, wręcz kapryśna - zamiast mrozu, zalegającego wszędzie białego puchu czy choćby mgły zafundowała nam piękne, wiosenne słoneczko i wysoką temperaturę - słowem ocieplenie. Na szczęście Miłośnicy nie zawiedli w obliczu takiego kataklizmu ;) i licznie stawili się na stacji Jędrzejów Wąski. Kolejka stanęła na wysokości zadania i zadbała o mały poczęstunek, ciepłe napoje dla wszystkich przed odjazdem, choć trzeba było raczej postawić na lody i napoje chłodzące ;) Po uzupełnieniu piasku punktualnie o godzinie 9:30 uruchomiona została lokomotywa Lxd2-258, która zgodnie z planem udała się wraz z przygotowanym i oświetlonym pługiem o 9:40 na manewry na terenie stacji Jędrzejów Wąski. Poza pługiem i lokomotywą w składzie można było znaleźć także klasę rumuńską i wagon brankard zielony. Wszystkie wagony były ogrzewane i można było zająć w nich miejsce łącznie z pługiem. Pociąg ruszył planowo o 10:15 odprawiony przez dyżurnego ruchu ze zlikwidowanej kolejki piotrkowskiej, a o 10:16 rozpoczął się pierwszy fotostop. Dzięki doskonałej postawie i zdyscyplinowaniu uczestników, za co składamy wielkie podziękowania, udało nam się wykonać 115% normy - mimo bardzo napiętego planu 20 fotostopów (nie licząc odwołanego na Nidzie) w tym dwóch łączonych z bardzo rozległymi najazdami i cofaniem (łącznie niemal 2km) - udało nam się zorganizować dodatkowo trzy nieplanowane: Borki przejazd, Jakubów - polana, oraz drugi najazd w Motkowicach. Można powiedzieć też, że niespodziewanie udała się nam synchronizacja z LHS na co dziś nie było co liczyć według wyliczeń. Oba składy równo dojeżdżały do Wygody, niestety gagarin odrobinę prześcignął rumuna - nie miał nic przed nosem, a i tor ma po remoncie ;), ale uczestnikom udało się wykonać jak widzę fotki :) Po drodze dopisała też dziczyzna i tradycyjnie piękne widoki. Do Umianowic dotarliśmy przed czasem, gdzie czekała już sama szefowa "Bufetu u Pawła" z cateringiem. Udało się również po małych perypetiach rozpalić ognisko, można było podgrzać przygotowane zestawy kiełbaskowe. Również do Jędrzejowa powróciliśmy przed czasem i przed zapadnięciem ciemności udało się wykonać manewry i odprowadzić lokomotywę do szopy. Humory z tego co widziałem mimo zmęczenia dopisywały, pasażerowie byli raczej zadowoleni z kolejnego udanego przejazdu, a i my razem z nimi. Jeszcze raz składam w imieniu organizatorów i załogi kolejki wszystkim pasażerom podziękowanie za stworzenie doskonałej, sympatycznej atmosfery sprzyjającej dobrej zabawie i mam nadzieję, że dostarczyliśmy nowych przeżyć i niepowtarzalnych ujęć. Dziękujemy również kolegom z Piotrkowa uczestniczącym w imprezie za fachowe odprawienie pociągu. A tak patrząc na prognozy pogody, szlak w sumie przetarty, wszystko przygotowane, a może by tak za dwa tygodnie powtórka... te same fotostopy, tyle że ze śniegiem??
Pierwszą galerię przygotował kolega Mariusz, któremu oddaję głos (lubimy pochwały :))

Wyjazd był bardzo udany, dziękuję. Na pewno skorzystam z promocji jaka była na odwrocie biletu :)
poniżej jest kilka zdjęć z wczoraj:
http://picasaweb.google.pl/gajosgitara/WITOKRZYSKAKOLEJDOJAZDOWA070209#

Bardzo udany wyjazd, piękna pogoda, weseli uczestnicy i dobra organizacja więc czego bardziej chcieć? ŚNIEGU ! :)
Przed odjazdem był mały ciepły poczęstunek poczęstunek, pełna kultura o pasażera się tu dba :)

Zapraszam również do zwiedzenia mojej skromnej galerii z przejazdu.

06.02.2009r - W Jędrzejowie niemal wszystko jest już przygotowane do jutrzejszego przejazdu pociągu specjalnego. Na czele składu, za pługiem rzecz jasna, zobaczymy lokomotywę Lxd2-258. Ze zmian - na prośbę operatora wycofujemy ze względów bezpieczeństwa fotostop przy moście nad rzeką Nidą z powodu niestabilnej linii brzegowej po tegorocznym wezbraniu. Reszta pozostaje bez zmian. Zatem - do zobaczenia :)
04.02.2009r -
Został już przygotowany plan fotostopów z czasówką do sobotniego specjalnego przejazdu zimowego zapraszam do lektury. Pytania i sugestie prosimy przesyłać na nasze forum internetowe do działu imprezy, lub na adres email kolejki.
03.02.2009r -
Kolejna perła w naszych zbiorach dzięki kolegom z Mławy - galeria Piotra Gajkowskiego, ukazująca oczami profesjonalisty miejsca dziś wyglądające już zupełnie inaczej w sposób niepowtarzalny m.in. równia stacji Bogoria z perspektywy budynku biurowego, punkt tankowania lokomotyw z cysterny, pociąg transporterowy na szlaku Bogoria - Rudki ładownia, przystanki Potok, Wola Malkowska, Arkuszów, Rakówki czy stację Kocmyrzów Wąskotorowy. Wszystko to z czasów kiedy kolejka dokonywała żywota w tamtych rejonach - początku lat 90-tych - to trzeba zobaczyć. Dziękujemy autorowi za udostępnienie i zgodę na publikację tego wspaniałego materiału.

02.02.2009r - Jak wieść jędrzejowska niesie zakończyły się prace przy pługu - został właśnie przygotowany do przejazdu :) Na informacje dotyczące naszego przejazdu można było również trafić w prasie świętokrzyskiej i to w dziale kultura!

Będzie można się przejechać ciuchcią z Jędrzejowa

Ciuchcia wraca na tory. Zimowe przejażdżki czekają.

Krakowskie Koło Sympatyków Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej zaprasza wszystkich miłośników na zimowy przejazd ciuchcią.

Pojedzie on w sobotę 7 lutego. Odjazd ze stacji w Jędrzejowie o godzinie 10. Trasa będzie wiodła do Umianowic i z powrotem. W drodze powrotnej zaplanowany jest mały postój w Umianowicach przy "Bufecie u Pawła”. Cena biletu w przedpłacie wynosi 30 złotych lub 40 złotych u kierownika pociągu w dniu przejazdu.

Przedpłat należy dokonywać na konto kolejki Bank Spółdzielczy w Jędrzejowie 64 8490 0007 2001 0000 5050 0001 Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa "Ciuchcia Expres Ponidzie", 28-300 Jędrzejów ulica Dojazd 1. Informacje o wpłacie należy zgłaszać mailem na adres poczta@ciuchcia.eu podając dane wpłacającego co pozwoli przygotować indywidualne, imienne bilety.

Ze względu na poślizgi w przelewach zaleca się wpłatę najpóźniej do 4 lutego. Na wszelki wypadek organizatorzy proszą również o zabranie ze sobą potwierdzenia przelewu. Do odbioru biletów imiennych organizatorzy zapraszają w dniu przejazdu w kasie stacji Jędrzejów Wąski od godziny 9 do 9.30 - potrzebny będzie dowód tożsamości.

Źródło: Echodnia

19.01.2009r - Mamy już efekt ustaleń - przewozu taboru z Piotrkowa do Jędrzejowa podjęła się firma z Buska Zdroju, jutro mają zostać dograne sprawy związane z wynajęciem dwóch dźwigów i zsynchronizowaniem całości. Finał sprawy jest przewidywany na czwartek lub piątek. W manewrach kolejowo - samochodowych będzie również uczestniczył jędrzejowski Jelcz, który przetransportuje dwie cukrownicze węglarki.
18.01.2009r -
Dziś przywieźliśmy z Jędrzejowa same dobre nowiny. Po pierwsze jak zostało już zamieszczone na stronie jedziemy z zimowym pociągiem specjalnym dla Miłośników Kolei i nie tylko - z pługiem odśnieżnym już 7 lutego - oby pogoda dopisała! W zależności od niej wyjedzie w okolicach 2 lutego pociąg gospodarczy z pługiem, który będzie miał za zadanie przetrzeć szlak by uniknąć później jakichkolwiek niespodzianek. Tak czy owak lepiej zaopatrzyć się w ciepłe odzienie, choć wagony będą i tak ogrzewane - klasa rumuńska gazem podobnie jak jesienią, wagon brankard kozą, koza będzie również rozpalona w wagonie pługu. Będzie możliwość przejażdżki wewnątrz pługu po dostosowaniu się do zaleceń obsługi, a w Umianowicach prawdopodobnie będzie na nas czekał "Bufet u Pawła" no i oczywiście fotostopy! Kolejny pociąg jest planowany jak co roku na powitanie wiosny z topieniem Marzanny w klasycznych rytmach Disco Polo, jeszcze nie wiemy gdzie pojedziemy, ale wiemy na 100%, że pojedziemy w sobotę 21 marca - oby wiosna już na nas czekała.

 

Kolejną rewelacją jest zgoda na przystąpienie do uruchomienia przez wolontariuszy ruchu drezynowego na odcinku Pińczów ogródki działkowe (zaraz za przejazdem w Route 766 z ciasnym łukiem) - Młodzawy Małe łąki. W zależności jak nam się powiedzie taki będzie los połączenia. Z tym, że kolejka jako taka nie może ponieść żadnych kosztów z tym związanych, choć na pomoc fachowców zawsze możemy liczyć. Zatem sprawa będzie wyglądała podobnie jak w temacie Sędziejowic, przy dotarciu do których w końcowym rozliczeniu kolejka osiągnęła konkretne zyski! Jeśli uda się udrożnić w/w odcinek i uruchomić przewozy będzie argument na przywrócenie do ruchu odcinka Pińczów stacja - most na Nidzie, a przy okazji może uda się również znaleźć sponsora na remont mostu w Skrzypiowie. Już teraz jest planowane przeprowadzenie rozmów celem wymiany plansz reklamowych z "Ogrodem na Rozstajach" i ustawienia ich na stacjach w Jędrzejowie i Pińczowie, plansza kolejki stanęłaby przy "Ogrodzie na Rozstajach". Podobne rozmowy planujemy przeprowadzić z Zamkiem w Sobkowie, muzeum w Tokarni, Bałtowem. Podczas powrotu do Krakowa przebyliśmy odcinek Pińczów - Młodzawy, który jest już niemal w całości oczyszczony z porastających go drzewek przez osobę, która wystąpiła o to w zeszłym roku. Pozostało raptem kilka metrów drzewek, które w obliczu zimy pewnie niebawem już znikną.  
14.01.2009r -
Z informacji jakie udało mi się dziś uzyskać w dziale marketingu kolejki, tegoroczne ceny pociągów zarówno specjalnych na zamówienie jak i rozkładowych pozostają bez zmian. Planowane są 23 pociągi rozkładowe w każdą niedziele począwszy od 26 kwietnia do ostatniej niedzieli września tj. 27 września według rozkładu z lat minionych. Przyjęte są już pierwsze zamówienia na maj i czerwiec. Zaś z informacji płynących od kierownictwa SSZJKD w sobotę ma być ostatecznie wiadomo jak się mają sprawy transportu taboru przekazanego przez Miłośników z Piotrkowa. W temacie pytań dotyczących specjalnego pociągu zimowego z pługiem prosimy o bezpośredni kontakt z biurem w Jędrzejowie 041 386 22 55. Być może uda się również zorganizować tradycyjny coroczny pociąg na powitanie wiosny, która tego roku powinna przyjść w sobotę 21 marca - i oby tak było :) 
13.01.2009r -
W dniu dzisiejszym zakończyła się aukcja, na której został wystawiony do licytacji pociąg Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej dla 100 osób do zrealizowania w dowolnym terminie. Dzięki jej zwycięzcy konto XVII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wzbogaciło sie o 861 złotych - to jest o 161 więcej niż rok temu - gratulujemy!!!
12.01.2009r - Rozpoczął się gruntowny remont kolejnego wagonu produkcji rumuńskiej. W związku z brakiem sponsorów remontu, mimo ubiegłorocznych deklaracji, zachowane zostaną najprawdopodobniej barwy oryginalne. Jak doniósł kolega Andrzej na portalu turystycznym Interii pojawił sie artykuł o kolejce - czar-waskotorowki,1240339,236
11.01.2009r -
Nie wypalił niestety tegoroczny pociąg na XVII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale podobnie jak w zeszłym roku można wylicytować pociąg dla siebie i 100 osób, który został wystawiony i wyróżniony na aukcjach Allegro - zapraszam do licytacji!
10.12.2008r -
Wszystko wskazuje na to, że ostatnim tegorocznym pociągiem specjalnym kolejki będzie całonocny pociąg sylwestrowy z zabawą na stacji Umianowice! Być może będzie to dobra inauguracja sezonu zimowego na kolejce - w każdym razie trzeba przetrzeć szlak i sprawdzić możliwość realizacji tego typu imprez :).
09.12.2008r -
W dniu dzisiejszym odbył się na łamach strony internetowej gazety EchoDnia czat z burmistrzem miasta Pińczów Panem Włodzimierzem Badurakiem, padło również kilka pytań na temat kolejki - najważniejsze, że nie dotyczyły tego kiedy się ją zaora i puści ścieżkę rowerową po torowisku - a oto i one:

  mika: Jakie mam plany dotyczące rozwoju turystycznego naszej miejscowości?
GoscED: Do najważniejszych należy oczywiście modernizacja obiektów MOSiR oraz przywrócenie funkcji turystyczno - rekreacyjnej zalewu

turysta1: Panie Burmistrzu, dlaczego kolejka wąskotorowa nie dojeżdża do Młodzaw? Atrakcyjne połączenie z Pińczowem zwiększy znacznie ilość turystów w Ogrodzie na Rozstajach jak i w Pińczowie.
GoscED: Uruchomienie trasy kolejki z Pińczowa do Młodzaw wiąże się z odbudowaniem mostu na starorzeczu Nidy w Skrzypiowie i z remontem całej linii torów Gmina Pińczów uczestniczy w programie remontów odcinka obecnie użytkowanego Pińczów - Jędrzejów.

mika: Jakie mam pan plany na dalszą część swojej kadencji?
GoscED: Uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego, remont Belwederu, modernizacja MOSiR, remont ul. Republiki Pińczowskiej, budowa ulicy Grodziskowej, rewitalizacja zalewu, współpraca z zarządem dróg wojewódzkich - remont drogi Brzeście - Pińczów oraz inne na terenia miasta i sołectwa.

freddy: Dzień Dobry! Czy byłaby możliwość organizacji spływu kajakowego z Motkowic do Pińczowa w oparciu o bazę MOSiR z możliwością transportu kajaków/turystów na linii most n Nidą Pińczów - most n Nidą Motkowice za pomocą Ciuchci jako dodatkowej atrakcji spływu?
GoscED: Tak, jest to możliwe. Za organizację spływów odpowiada dyrektor MOSiR. Proszę kontaktować się z nim

turysta1: Kwota wydana na odbudowę mostu kolejki w Skrzypiowie zwróci się, ponieważ będzie więcej turystów. Czy nie warto też pomyśleć o środkach unijnych?
GoscED: Na najbliższe lata spółka Ciuchcia Express Ponidzie, której nasza gmina jest tylko jednym z udziałowców planuje remont odcinka Pińczów - Jędrzejów, a nie przewiduje wydłużenia trasy kolejki w kierunku Młodzaw. Proszę o kontakt z zarządem spółki Ciuchcia Express Ponidzie

freddy: Jest szansa na wybudowanie ścieżki rowerowej po trasie dawnych serpentyn łącząc Pińczów z miejscowością Kije?
GoscED: W najbliższym czasie nie ma żadnej szansy

pl2008: a czy wie Pan cos może lub może pan uzyskać informacje na temat dworca w Pińczowie
GoscED: O który dworzec chodzi? Jeśli chodzi o dworzec PKS to jest on zarządzany przez PKS Busko Zdrój. Natomiast dworzec PKP przez Ciuchcię Express Ponidzie

freddy: Kto jest odpowiedzialny za zniszczenie torowiska za stacją Pińczów?
GoscED: Zgodę na zdjęcie szyn z torowiska za stacją uzyskało starostwo powiatowe

turysta1: Dlaczego atrakcje turystyczne Pińczowa są tak słabo rozreklamowane ?
GoscED: Wprost przeciwnie. Uważam, że atrakcje turystyczne Pińczowa są reklamowane we wszystkie możliwe sposoby, np. po przez publikacje jak i imprezy promocyjne - podczas Targów Sztuki Ludowej w Krakowie "Głośno o Pińczowie na Rynku w Krakowie"

08.12.2008r - Są już ambitne plany na następny rok - m.in. projekt przebudowy zaplecza w Umianowicach celem uporządkowania rozmieszczenia stolików i umożliwienia wszystkim widoku na scenę powstać ma zadaszona budowla na planie oktagonalnym mieszcząca około 128 osób. Ponadto jak co roku w styczniu startujemy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy z pociągiem specjalnym dla każdego. W najbliższych planach jest również zimowy pociąg dla miłośników kolejki być może z pługiem 802S. 
07.12.2008r -
Jak zapowiadaliśmy na forum w niedziele przeprowadziliśmy z kolega Dariuszem małe rozpoznanie mające na celu stwierdzenie możliwości przeładunku taboru wąskotorowego z toru normalnego na wąski na stacjach Stawiany Pińczowskie oraz Jędrzejów. Na obu stacjach wymaga to dosyć sporego zakresu przygotowań, ale nie jest niemożliwe. Na dzień dzisiejszy zdecydowanie prostszy będzie przewóz za pomocą lawety samochodowej, odpadnie również problem załadunku na platformę kolejową w Piotrkowie. Zapraszam do małej galerii popełnionej w międzyczasie na obu stacjach :)

29.11.2008r - Wczoraj na szlak ze stacji Jędrzejów Wąski wyruszył pociąg specjalny, niestety jeden z niewielu ostatnimi czasy, a szkoda. Bo choć pogoda czasem płata o tej porze figle, to warto zaryzykować. Ponidzie właśnie teraz mimo krótkiego dnia jest szczególnie piękne i tajemnicze w ostrym, niskim słońcu - o czym mieli okazję przekonać się wybrańcy podróżujący pociągiem :D Zapraszam do krótkiej galerii.

22.11.2008r - Jak poinformowano mnie w Jędrzejowie kolejka została uhonorowana przez powiat jędrzejowski statuetką "Złotego Gryfa" wyprzedzając rywali nominowanych w kategorii  "Ochrona środowiska i rozwój turystyczny z wykorzystaniem walorów powiatu".

20.11.2008r - Na stacji w Jędrzejowie małe zmiany - przed zapowiadanymi opadami śniegu tabor stojący na torach stacyjnych został przetoczony do zadaszonych pomieszczeń wagonowni, zaś wagony oczekujące remontu do hali parowozowni. W przyszłym tygodniu ma zostać wyprawiony pociąg gospodarczy do Pińczowa, który sprowadzi stacjonujące tam wagony do Jędrzejowa.  
15.11.2008r -
Jak wieść gminna niesie jędrzejowska kolejka wzbogacić się ma o tabor przekazany na rzecz SSZJKD przez kolegów z kolejki piotrkowskiej, która niestety mimo licznych starań przechodzi do historii. Część tej historii doczeka się uwiecznienia dla potomnych i ekspozycji w planowanym od lat muzeum w Jędrzejowie, a część będzie nadal wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem, przemierzając tym razem szlaki jędrzejowskiej kolejki. Będzie to cenne uzupełnienie taboru z ekonomicznego punktu widzenia, a zarazem nowa atrakcja. Wszystkie formalności zostały już załatwione, powiadomiony został konserwator zabytków, trwają rozmowy celem pozyskania sponsorów dla kosztownego transportu eksponatów do Jędrzejowa. Wzbogaci się nie tylko sama kolejka, również nasze Stowarzyszenie będzie od teraz bogatsze o nowe - Koło Piotrków zrzeszające członków dawnego piotrkowskiego Towarzystwa Przyjaciół Kolejki Wąskotorowej Piotrków - Sulejów. Do macierzy powrócić ma też ciekawej konstrukcji jednostronny wagon pług.

11.11.2008r - Ostatnimi czasy w związku z malejącą liczbą kursów skupiono się na pracach gospodarczych przy taborze oraz poprawie estetyki samej stacji Jędrzejów Wąski. Przeprowadzono szeroko zakrojony remont używanego w codziennym ruchu układu torowego stacji, wykoszona została trawa na równi stacyjnej, plantowana jest pozostałość dawnej rampy przeładunkowej, dokończono wycinkę drzew i krzaków porastających żeberko ochronne przy wschodniej głowicy wjazdowej stacji. Przeglądnięto i uzdatniono dojazd do wszystkich torów hali wagonowni, odkopane zostały bardzo ciekawe mechanizmy zwrotnicze niespotykane w innych miejscach sieci - prawdopodobnie, sądząc z filigranowej konstrukcji, pozostałość toru 600mm podobnie jak i szyny prowadzące do dwóch z czterech stanowisk hali. Zapraszam do galerii.

Jak wspomniałem w galerii - grzechem było nie wykorzystać pięknego dnia i wreszcie nie odwiedzić starachowickiej kolejki, na którą wybieramy się już od kilku lat z okładem. Ze sprawozdaniem ubiegł mnie kolega Andrzej, do którego galerii serdecznie zapraszam.

 
26.10.2008r - Niemożliwe stało się możliwym -
Na stację Sędziejowice z dwudziestominutowym opóźnieniem spowodowanym wizytą na trasie TVP Kielce z rykiem obu syren wjechał pierwszy od 15 lat pociąg osobowo - towarowy, prowadzony lokomotywą Lxd2-258, wypełniony po brzegi Miłośnikami Kolei i okolicznymi mieszkańcami, którzy również licznie pojawili się na samej stacji. 

Zapraszam do galerii - sprawozdania z perspektywy lokomotywy.

Kolejne dwie galerie, tym razem ze składu zostały przygotowane przez kolegę Andrzeja z Kielc. Pierwsza z całości przejazdu, druga stanowi jej uzupełnienie.

Autorem tej zaś galerii jest kolega Paweł Małysiak, któremu udało się również doskonale wydobyć niepowtarzalną atmosferę przejazdu. Ja pozwoliłem sobie dodać krótkie miejscowe opisy:

23.10.2008r - Mamy już bardzo wstępny plan niedzielnego przejazdu przygotowany przez kolegę Darka - jednym słowem w związku z chronicznym brakiem czasu od momentu wyjazdu ze stacji Jędrzejów Wąski o 10:00 gonimy pełna parą, bez zatrzymań do Sędziejowic, gdzie planowo mamy być na 12:00 (zawiadomiona prasa, radio, TV i organizacje lokalne), a wszelkie fotostopy i manewry w Stawianach na odmianę robimy od tyłu w drodze powrotnej do Jędrzejowa. W Umianowicach potwierdzona jest już opieka niezastąpionego "Bufetu u Pawła" gwarantująca wikt i opierunek dla uczestników przejazdu.  
22.10.2008r -
W planach na dzień dzisiejszy był przejazd drezynowy celem uzupełnienia mniej istotnych braków i kosmetyki szlaku Stawiany Pińczowskie - Sędziejowice, jednak na planach się skończyło wobec braków kadrowych i urlopów zdrowotnych przejazd został przeniesiony na czwartek.
21.10.2008r -
Na kolejce gościł dziś góral Piotr spod Babiej Góry, hej. Wraz z programem TVP Polonia "Polska na weekend" promowany był cały region Ponidzia. Emisja ma nastąpić 31 października o godz. 12.45, 18.00, 00.25 na antenie TVP Polonia. Na szlaku można było zatem spotkać na odmianę pociąg promocyjny.
20.10.2008r - Na szlaku w obrębie stacji Hajdaszek działała dziś mocna grupa dwóch kolegów Piotrów, którzy odcisnęli swe piętno na roślinności wokół równi stacyjnej, dokonując wśród niej znacznego spustoszenia, dzięki czemu stacja wygląda wreszcie na użytkowaną zgodnie z przeznaczeniem i w wysokiej kulturze. 
19.10.2008r -
W dwudziestu strategicznych punktach zawisły ulotki informujące o niedzielnym pociągu specjalnym czyli: Kazimierza Wielka - Urząd Miasta, Kazimierza Wielka dawna stacja JKD, Wiślica, Koniecmosty, Złota Pińczowska - Urząd Gminy, Złota Pińczowska - sklep, Nieprowice, Chroberz PKS, Chroberz - sklep, Młodzawy - OSP, Pińczów stacja ŚKD, Pińczów rynek - 3x, Chmielnik - rynek 2x, Przededworze, Sędziejowice stacja ŚKD, Sędziejowice PKS, Kije - Urząd Gminy. Ponadto dokonano przeglądu i smarowania głowic wjazdowych stacji Sędziejowice wraz z mieszkającym na stacji Panem Kosteckim od pokoleń związanym z jędrzejowską kolejką (ojciec - wieloletni toromistrz, zaś dziadek za okupacji austriackiej budowniczy kolejki) oraz przeglądu przebiegu na najwyższą rampę przeładunkową stacji Stawiany Pińczowskie.
16.10.2008r godz. 20.00 -
Po całodziennym koszeniu szlaku i pracach przywracających jego przejezdność do stacji Sędziejowice dotarł pierwszy od 12 lat pociąg!!! Póki co był to skład roboczy prowadzony lokomotywą Lxd2-333, który mimo późnej pory zgromadził całkiem sporą grupę ciekawskich zwabionych niecodziennym ruchem na stacji. Przygotowany do obsługi został tor oblotowy - zdemontowane zostały tymczasowo urządzenia zabezpieczenia ruchu mijanki Sędziejowice wobec braku możliwości dopasowania kluczy do ich obsługi. Następnie teren stacji został wykoszony. Pociąg powrócił do Jędrzejowa około godziny 22. Jak to w poetyckim uniesieniu trafnie opisał kolega Dariusz:
2008-10-16 22:36:34 | URL: #
    Moi Drodzy

Jeszcze parę lat temu wydawało się to nieprawdopodobne. Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się bardzo trudne, być może niemożliwe.
Wiara, determinacja, przekonanie o prawdzie swoich racji potrafi czynić również takie rzeczy.

Dziś, 16 października 2008 roku w zapadającym deszczowym zmierzchu przecinanym tylko trzema smugami świateł Lxd2, przy ryku obu syren przystanek osobowy i mijanka Sędziejowice powitała po 12 latach pociąg roboczy Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej.

W składzie pociągu był agregat z kosiarką i wagony gospodarcze. Drużyna robocza jędrzejowskich kolejarzy wyruszyła rankiem. Wcześniej przygotowano materiał torowy do uzupełnienia ubytków (po dłuższych poszukiwaniach szyny o właściwej wysokości znaleziono na bocznicy stacji Pińczów). Potrzebne były również materiały do przytwierdzania szyn i podkłady, którymi wzmocniono osłabione odcinki toru. W dniu wczorajszym wagon pociągu roboczego wykoleił się na odcinku gdzie tradycyjnie nieznani sprawcy ukradli podkładki szynowe. Oczywiście spowodowało to dłuższą przerwę i załamanie się całego planu pracy dnia wczorajszego. Dziś udało sie zrealizować wszystkie zaplanowane prace. W chwili gdy piszę te słowa (22.00) pociąg roboczy dopiero wjeżdża do Jędrzejowa.

To wszystko nie byłoby mozliwe bez determinacji jednego człowieka, Naczelnika Edwarda Choroszyńskiego, znanemu wszystkim MK bywającym w Jędrzejowie, odprawiającego każdy nasz pociąg. Edku - dla Ciebie wielkie wyrazy szacunku i uznania.

Tak więc wszystko gotowe, aby 26 października dyspozytor mógł wydać zgodę na zajęcie odcinka odstępowego Stawiany Wąskie - Sędziejowice mijanka i po.

14.10.2008r - Na szlak bogoryjski wyjechała drezyna z mocną ekipą jędrzejowskich kolejarzy, którzy rozpoczęli pracę przy uzupełnianiu ubytków i udrażnianiu szlaku do Sędziejowic.
13.10.2008r -
Do Jędrzejowa dotarły zamówione wcześniej, a sponsorowane przez Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków odlewy - ruszta i zestawy klocków hamulcowych do parowozu i tendra. 
12.10.2008r -
Mimo, iż z końcem września nastąpił również koniec kursowania tegorocznych pociągów rozkładowych w niedziele nie milknie gwar i zabawa na stacji Umianowice. Zaś dzisiejszy pociąg specjalny zorganizowany przez Dom Kultury w Kielcach był zaiste wystrzałowy. Galeria niebawem ;)

04.10.2008r - Kolejna niedziela na szlaku dla krakowskiego Koła SSZJKD to udrożnienie przejazdów przed Gartatowicami, wycinka krzaków i drzewek przed stacją Sędziejowice oraz poprawa skrajni za stacją w Umianowicach (km 21,9 do 22,4), która to jeszcze w tym roku nie była wycinana.
02.10.2008r -
W związku z licznymi prośbami jesteśmy zmuszeni przełożyć odjazd pociągu specjalnego dla Miłośników Jędrzejowskiej Kolejki na niedzielę 26 października br. Przepraszamy za utrudnienia - reszta pozostaje bez zmian.