Gazeta Jędrzejowska 4 października 2001r

Kłopotów z ciuchcią ciąg dalszy

85 lat i co dalej ?

Stowarzyszenie Sympatyków Jędrzejowskiej Zabytkowej Kolei Dojazdowej i Sejmik Województwa Świętokrzyskiego zorganizowali w ostatnią sobotę września imprezę plenerową z okazji 85-lecia powstania kolejki.

Goście z całego kraju, którzy zjechali na te imprezę, najpierw udali się ciuchcią do Pińczowa, gdzie mogli podziwiać uroki tego miasta. Później, już w Umianowicach, przy ognisku oddali się zabawie przy dźwiękach muzyki i śpiewach zespołu ludowego Śladkowianki.

Niestety, impreza przebiegała w minorowych nastrojach, bo nie wiadomo jaki będzie los kolejki. Od chwili, kiedy dyrekcja PKP podjęła decyzję o likwidacji kolejek wąskotorowych trwają zabiegi wielu ludzi, a szczególnie kolejarzy i sympatyków kolejki, o uratowanie naszej ciuchci. Pewne nadzieje na realizację tego celu przyniosła propozycja przejęcia kolejki przez samorządy. Jednak mimo licznych rozmów, projektów utworzenia spółki, nie widać konkretnych działań. Do tej pory jedynie Sejmik Wojewódzki przegłosował uchwałę o wejściu do spółki „Ciuchcia Ekspres Ponidzie", natomiast, ani starostwo jędrzejowskie, czy też pińczowskie, ani gminy Jędrzejów, Kije, Imielno czy Pińczów jednoznacznie nie wypowiedziały się w tej sprawie.

Tymczasem czas ucieka. Jak powiedział nam Ryszard Rajchert, zastępca dyrektora ds. restrukturyzacji i zagospodarowania mienia kolei dojazdowych, jeżeli do końca października samorządy nie podpiszą listu intencyjnego o przejęciu kolejki, to majątek jędrzejowskiej ciuchci przekazany zostanie komu innemu. A to oznaczać będzie koniec Ciuchci Ekspres Ponidzie.

Historia powstania jędrzejowskiej kolejki dojazdowej sięga I wojny światowej. W lutym 1915 r. wojska austriackie dla potrzeb militarnych wybudowały pierwszy odcinek polowej linii wąskotorowej o prześpicie 600 mm na odcinku od Jędrzejowa do Motkowic. Po cofnięciu się frontu austriacko-rosyjskiego znad rzeki Nidy, w 1916 r. rozpoczęto budowę dalszego odcinka już pod nadzorem Zarządu Budowy Kolei Wąskotorowych. Wybudowano wówczas linię do Hajdaszka, Sędziejowic, Chmielnika, następnie przez Raków Opatowski do Bogorii. Łączna długość tej kolei wynosiła 85 km. W późniejszych latach powstawały dalsze odcinki m.in. do Wiślicy, później do Kazimierzy Wielkiej, Działoszyc. W 1930 r. całą sieć kolejki przejął Zarząd Kolei Państwowych z siedzibą w Jędrzejowie.

Zasadniczym celem i przeznaczeniem kolejki był przewóz płodów rolnych, buraków, cukru. Ważnym zadaniem był też przewóz pasażerów, z uwagi na małą ilość bitych dróg. Na początku lat 50-tych rozpoczęto wymianę całej sieci torów z szerokości 600 na 750 mm, co wiązało się z wprowadzeniem nowego taboru. Największe nasilenie przewozów pasażerskich i towarowych miało w latach 60-tych. Powolny spadek zainteresowania przewozami na kolejce nastąpił w połowie lat 70-tych. Ostatni pociąg pasażerski zlikwidowano w 1987 r., a ruch towarowy zawieszono w 1993 r.

Od kilku lat na trasie Jędrzejów-Pińczów kursuje specjalny pociąg turystyczny „Ciuchcia-Ekspres Ponidzie", który cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, a szczególnie dzieci.

(g)