WIADOMOŚCI LOKALNE 9-10 września 2000r.

NIE LIKWIDOWAĆ, TYLKO PRZEJMOWAĆ

W podróż ciuchcią „Ekspres Ponidzie" z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa ponad 100 gości podróżowało wczoraj ciuchcią „Ekspres Ponidzie". Promocyjny przejazd odbył się pod hasłem „Nie likwidować - tylko przejmować". 

- Dzięki przejażdżce ciuchcią można poznać piękno zabytków ziemi jędrzejowskiej i pińczowskiej. Zrobimy wszystko, by zabytkowy parowozik nadal kursował na trasie Jędrzejów - Pińczów - Umianowice - Jędrzejów - zadeklarowała współ-inicjator akcji świętokrzyski wojewódzki konserwator zabytków Anna Piasecka.

Muzycy z jędrzejowskiego zespołu „Royter" śpiewali ile sił w płucach „Jedzie pociąg z daleka", gdy ciuchcia szykowała się do odjazdu ze stacji Jędrzejów. - Znów wyruszę po przygodę z naszym parowozikiem - cieszył się kierownik pociągu Jan Lechowicz, który już 27 lat pracuje na Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej. - My sobie bez naszego PX, naszego „czajniczka", nie wyobrażamy życia. To chluba naszych kolei - zapewniał maszynista Leszek Różański.

Para poszła w gwizdek i ponad 100 gości wyruszyło ciuchcią „Ekspres Ponidzie" w kierunku Pińczowa, a potem na piknik do Umianowic.


Ciuchcia • odjazd z Jędrzejowa. Fot. A. Piekarski

- Zrobimy wszystko, by zabytkowy parowozik nadal kursował. Dzięki przejażdżkom ciuchcią można poznać piękno jędrzejowskiej i pińczowskiej ziemi. Ciuchcia to ważny element historii naszego województwa, to również wspaniała atrakcja - oceniła świętokrzyski wojewódzki konserwator zabytków.

- Prawo zezwala na przejęcie ciuchci przez samorządy. Jeżeli tylko wykażą dobrą wolę, nie będziemy im robić żadnych przeszkód - wyjaśnił zastępca dyrektora do spraw ekonomiczno-finansowych DOKD w Warszawie Robert Wiśniewski.

- Podjęliśmy uchwałę Rady Miasta o przystąpieniu do Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowej Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej. Teraz zastanawiamy się nad utworzeniem spółki, która mogłaby partycypować w utrzymaniu JKD. W jej skład wchodziłyby wszystkie gminy, które są na trasie ciuchci - poinformował burmistrz Jędrzejowa Henryk Michałkiewicz.

- Na pewno znajdzie się sposób na uzdrowienie sytuacji JKD. Wiele pomaga nam pani Piasecka. Pomocne są również władze Jędrzejowa i Pińczowa - nie traci nadziei współ-inicjator akcji prezes Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowej JKD Waldemar Bujny, gdy późnym wieczorem poczciwa ciuchcia powróciła do Jędrzejowa.

Magdalena PORWET