MINISTERSTWO KOMUNIKACJI

Młp 32

PRZEPISY
O NAPRAWIE PAROWOZÓW
NORMALNOTOROWYCH

Zeszyt 1 PRZEGLĄDY OKRESOWE

Wprowadzone zarządzeniem Dyrektora Centralnego Zarzqdu Trakcji z dnia 15.X. 1963 r.

WARSZAWA 1963

WYDAWNICTWA KOMUNIKACJI i ŁĄCZNOŚCI

Zarządzenie Dyrektora Centralnego Zarządu Trakcji z dnia 15. X. 1963 r.

§ l

W związku z postanowieniem § 2 zarządzenia Ministra Komunikacji nr 3 z dnia 12 stycznia 1962 r. (Dziennik Urzędowy MK nr 4 póz. 16 z dnia 5 lutego 1962 r.) określającym sposób zatwierdzania załączników przepisów szczegółowych do Przepisów o naprawie parowozów normalnotorowych Mtp 32, zatwierdza się do użytku służbowego załącznik nr l, zeszyt „Przeglądy okresowe", które ukażą się w osobnym wydaniu książkowym.

§ 2

Tracą moc „Przepisy o naprawie parowozów normalnotorowych M 32, zeszyt l — Przeglądy okresowe" zatwierdzone zarządzeniem Ministra Komunikacji nr 13 z dnia 20 stycznia 1959 r. (Biuletyn MK nr 2/59, póz. 20).

§ 3 

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Dyrektor mgr  inż. F. Rychlik Nr CZT4-6/25/63.

SPIS TREŚCI

Rozdział 1. Postanowienia ogólne
Rozdział 2. Mycie kotła parowozowego 
Rozdział 3. Przeglądy okresowe poszczególnych części kotła
Rozdział 4. Przeglądy okresowe osprzętu kotła
Rozdział 5. Przeglądy okresowe silnika
Rozdział 6. Przeglądy okresowe podwozia parowozu i tendra 
Rozdział 7. Przeglądy okresowe tendra 
Rozdział 8. Przeglądy okresowe hamulca zespolonego
Rozdział 9. Przeglądy okresowe urządzeń dodatkowych

Załączniki

Wykaz robót podczas przeglądu okresowego parowozu (wzór 1)
Książka przeglądów okresowych parowozów (wzór 2)
Karta przeglądów okresowych (wzór 3)
Harmonogram przeglądu okresowego (wzór 4)
Protokół badania stanu technicznego kotła podczas naprawy (wzór 5) 
Wzór książki kontroli korków topliwych (wzór 6)
Wykaz narzędzi ogniowych i ślusarskich oraz materiałów zapasowych na parowozie (wzór 7)

WYKAZ

jednostek organizacyjnych, które otrzymują załącznik do przepisów o naprawie parowozów normalnotorowych — Zeszyt l — „Przeglądy okresowe"

I. W MINISTERSTWIE KOMUNIKACJI według rozdzielnika
II. W DYREKCJACH OKRĘGOWYCH KOLEI PAŃSTWOWYCH według rozdzielnika
III. W JEDNOSTKACH ORGANIZACYJNYCH PODLEGŁYCH DOKP Oddziały trakcji Ośrodki szkolenia zawodowego Lokomotywownie
IV. W JEDNOSTKACH POZADYREKCYJNYCH Technika Kolejowe

Centralny Ośrodek Badań i Rozwoju Techniki Kolejnictwa Zjednoczenie Zakładów naprawczych Taboru Kolejowego Zarząd Główny ZZK

WYKAZ

stanowisk pracy, dla których przewidziane są do użytku służbowego oddzielne egzemplarze przepisów o naprawie parowozów normalnotorowych Mtp 32 — Przeglądy okresowe

I. W MINISTERSTWIE KOMUNIKACJI
W Centralnym Zarządzie Trakcji:
Naczelnicy wydziałów
Pracownicy zatrudnieni w Wydziale Napraw Taboru Trakcyjnego

II. W DYREKCJACH OKRĘGOWYCH KOLEI PAŃSTWOWYCH
W Zarządach trakcji:
Kierownicy działów napraw parowozów Kierownicy działów trakcji parowej
Starsi kontrolerzy
Starsi instruktorzy

III. W ODDZIAŁACH JEDNOSTEK PODLEGŁYCH
W oddziałach trakcji:
Naczelnicy
Kontrolerzy (trakcji parowej)
W lokomotywowniach:
Naczelnicy (zawiadowcy)
Kierownicy oddziałów napraw parowozów
Kierownicy oddziałów dyspozycji trakcyjnej
Majstrowie napraw parowozów
Dyspozytorzy

POSTANOWIENIA WPROWADZAJĄCE

Niniejszy zeszyt przepisów o przeglądach parowozów normalnotorowych Mtp 32 wprowadza zmiany i uzupełnienia w stosunku do dotychczasowych postanowień wynikających z wprowadzonych w ubiegłych latach zmian konstrukcyjnych niektórych zespołów lub części parowozowych, zmian w sposobie naprawy parowozów, opierając się na wprowadzonych pomysłach racjonalizatorskich oraz uwagach i uzupełnieniach nadesłanych przez jednostki organizacyjne.

Wprowadzone zmiany mają wpływ na unowocześnienie procesów technologicznych, zwiększenie sprawności pracy parowozów i potanienie kosztów naprawy, wyeliminowanie napraw między przeglądami okresowymi i zabezpieczenie parowozów przed awariami podczas prowadzenia pociągów.

Rozdział1
  POSTANOWIENIA OG
ÓLNE

§ 1. Przygotowanie parowozu do przeglądu okresowego

  1. Parowóz przekazywany do PO powinien mieć ruszty równomiernie pokryte rozżarzonym węglem na całej powierzchni. Poziom wody powinien sięgać do wysokości 3/4 szkła wodowskazowego przy ciśnieniu pary około 9 atn. Drzwiczki paleniskowe, klapy popielnika i drzwi dymnicy powinny być szczelnie zamknięte, a komin przykryty blachą. Zabiegi te są niezbędne dla ochrony ścian paleniskowych przed nagłymi zmianami temperatury, które są główną przyczyną ich nieszczelności i pęknięć.
  2. Parowóz odstawiony na stanowisko robocze powinien być czysty, tzn. że palenisko, dymnica i popielnik powinny być dokładnie oczyszczone na kanale, rury ogniowe przedmuchane, cały parowóz wymieciony i oczyszczony z brudu, rozrzuconego węgla i rozlanego smaru. Przy temperaturze otoczenia powyżej 0° C podwozie parowozu powinno być oczyszczone z brudu silnym strumieniem wody.
  3. Stanowiska parowozowni, wydzielone dla dokonywania PO, powinny być zabezpieczone przed przewiewami i odpowiednio ocieplone do temperatury co najmniej +10°C.
  4. Przy myciu kotła na zimno spadek ciśnienia powinien nastąpić w sposób naturalny, co trwa około 12 godzin. Przyspieszenie obniżenia ciśnienia pary w kotle przez wypuszczenie pary jest niedopuszczalne.
  5. Po obniżeniu ciśnienia do 0 atn kocioł należy pozostawić co najmniej przez 12 godzin, aby w sposób naturalny mógł ostygnąć do temperatury około 40°C. Dopiero po osiągnięciu tej temperatury można przystąpić do dokładnego oczyszczenia ścian skrzyni ogniowej za pomocą stalowych szczotek oraz usunięcia pozostałości po ogniu i ewent. resztek sklepienia, jeżeli wymaga ono odbudowy.

§ 2. Współpraca drużyny parowozowej przy przeglądzie okresowym

Drużyna parowozowa obowiązana jest być obecna w czasie naprawy parowozu będącego na PO w celu dopilnowania należytego oczyszczenia i umycia kotła oraz wykonania prac wyszczególnionych w Mtp l i Mtp 2.

§ 3. Nadzór i kontrola wykonania

  1. Przeglądy okresowe parowozów oraz wypełnianie poszczególnych rubryk w książce przeglądów okresowych (wzór 2) odbywają się pod osobistą odpowiedzialnością kierownika oddziału napraw parowozów, a tam gdzie to stanowisko nie jest przewidziane — majstra. W razie przelania panwi łożysk osiowych w czasie PO kierownik oddziału napraw zarządza dokonanie próby biegu parowozu. Dla zapewnienia sumiennych oględzin i należytego ustalenia zakresu napraw niektórych części, mających specjalny wpływ na prawidłową i niezawodną pracę parowozu, zastępca naczelnika parowozowni obowiązkowo powinien być obecny przy:
    1. kwalifikowaniu czystości i stanu technicznego kotła (jako przewodniczący komisji),
    2. sprawdzeniu ustawienia zestawów kołowych w ostojnicy.

§ 4. Odbiór i zdanie parowozu do trakcji

  1. Po zakończonym przeglądzie okresowym parowóz odbiera kierownik oddziału napraw, a tam gdzie stanowisko to nie jest przewidziane — majster. Przy odbiorze parowozu po PO kierownik oddziału napraw parowozów (majster) powinien dokładnie sprawdzić, czy wszystkie części lub zespoły objęte w wykazie robót podczas przeglądu, okresowego (wzór 1) zostały dokładnie zbadane i właściwie naprawione.
  2. Zdanie parowozu właściwej drużynie parowozowej następuje po usunięciu zauważonych podczas odbioru usterek.
  3. Czas trwania przeglądu okresowego parowozu w "zasadzie nie powinien przekroczyć 48 godzin. Wszelkie czynności związane z myciem kotła, rewizją, naprawą i montażem poszczególnych części lub zespołów parowozu wymienionych w karcie przeglądów okresowych (wzór 3) powinny przebiegać planowo, zgodnie z opracowanym harmonogramem przeglądu okresowego (wzór 4) dla danej serii parowozu z uwzględnieniem miejscowych warunków technicznych oraz wyposażenia parowozowni.