§ 8. PRZEPISY STOSOWANIA SYGNAŁÓW ZAMKNIĘCIA TORU (Z)

  1. Tarcze zaporowe służą do dawania sygnałów zamknięcia torów na stacji. Jako tarcz zaporowych używa się latarń oszklonych szkłem koloru mlecznego, które wskazują jednakowe sygnały we dnie i w nocy i są ważne zarówno dla pociągów, jak i dla przetaczania. Zamiast latarń można używać także tarcz nie oświetlonych.
  2. Tarcze zaporowe stosuje się w następujących przypadkach:
    1. do oznaczania końca toru ślepego, jeżeli tor jest używany do wjazdu pociągów lub do przetaczania,
    2. do oznaczania na torach miejsc, przed którymi pociągi, składy manewrujące i lokomotywy powinny się zatrzymać,
    3. do oznaczania torów piaskowych.

UWAGA. Zwrotnica odgałęziająca tor piaskowy jest zaopatrzona w normalną latarnię zwrotnicową, natomiast za zwrotnicą, patrząc w kierunku toru piaskowego, ustawia się tarczę zaporową w miejscu, gdzie rozpoczyna się odcinek zasypany piaskiem.

  1. Tarczę zaporową ustawia się z prawej strony toru, do którego ona się odnosi. W przypadku torów ślepych, zakończonych kozłem oporowym, tarczę zaporową ustawia się z prawej strony toru, patrząc w kierunku jazdy, w miejscu, gdzie rozpoczyna się odcinek zasypany piaskiem, a przy rampach czołowych — z prawej strony toru na wysokości belki zderzakowej kozła oporowego.
  2. Sygnał Zł „Stój, tor jest zamknięty" na tarczy zaporowej, odnoszącej się do jednego toru bądź do grupy torów, wskazuje, że jazda i przetaczanie dozwolone jest tylko do miejsca, gdzie się tarcza znajduje.
  3. Latarnie tarcz zaporowych, które służą do dawania sygnałów Z1 „Stój, tor jest zamknięty" i Z2 „Zamknięcie toru uchylone", mają z tyłu, gdy sygnalizują „Stój, tor jest zamknięty", dwa matowobiałe światełka w linii poziomej; gdy zaś sygnalizują „Zamknięcie toru uchylone" — dwa matowobiałe światełka w linii ukośnej, wznoszącej się pod kątem około 45° ku stronie prawej.
  4. Latarnie tarcz zaporowych, które służą wyłącznie do dawania sygnałów Z1 „Stój, tor jest zamknięty", mają w tylnej ścianie mały okrągły otwór, przepuszczający matowobiałe światło, gdy latarnia się świeci.
  5. W razie unieruchomienia na skutek uszkodzenia tarczy zaporowej w położeniu na sygnał Z1 „Stój, tor jest zamknięty", wolno przejechać poza tę tarczę tylko wtedy, gdy pracownik kolejowy do tego upoważniony — po wręczeniu rozkazu szczególnego — da ręczny sygnał Rm1 ,,Do mnie" lub Rm2 „Ode mnie".
  6. Sygnały na wykolejnicach służą do oznaczenia, czy wykolejnica jest na torze, czy też zdjęta z toru, a więc czy przejazd poza wykolejnica jest dozwolony, czy też zabroniony. Jako sygnałów na wykolejnicach używa się latarń oszklonych szkłem koloru mlecznego, które wskazują jednakowe sygnały we dnie i w nocy i mają zastosowanie zarówno dla pociągów, jak i dla przetaczania
  7. Sygnał Z1 wk „Stój, wykolejnica na torze" na wykolejnicy wskazuje, że jazda i przetaczanie po torze, gdzie jest umieszczona wykolejnica, są dozwolone do wykolejnicy.
  8. Latarnie sygnałów na wykolejnicach mają z tyłu dwa matowobiałe światełka w linii poziomej, bądź dwa matowobiałe światełka w linii pionowej, w zależności od tego, czy sygnalizują „Stój, wykolejnica na torze", czy też „Wykolejnica zdjęta z toru".
  9. Sygnały na żurawiach wodnych służą do oznaczenia położenia ramienia żurawia. Jako sygnałów na żurawiach używa się latarń oszklonych z dwóch stron szkłem koloru czerwonego, z dwóch zaś pozostałych stron — białego. Sygnały na żurawiach wodnych mają zastosowanie zarówno dla pociągów, jak i dla manewrów. W porze nocnej, gdy ramię żurawia jest ustawione równolegle do toru, latarnia rzuca wzdłuż toru światło białe, gdy zaś ramię żurawia jest ustawione prostopadle do osi toru, latarnia rzuca wzdłuż toru światło czerwone. Na żurawiach wodnych z wiszącymi ramionami do oznaczenia miejsca, w których się żuraw znajduje, umieszcza się na nim latarnię, oszkloną szkłem koloru mlecznego, .w ten sposób, że rzuca ona wzdłuż toru małe światło matowobiałe. Jeżeli miejsce ustawienia żurawia jest dobrze oświetlone, to można nie stosować na nim żadnego sygnału.
  10. Sygnał Z1o „Stój, wjazd na obrotnicę jest zabroniony" wskazuje, że parowóz lub motor powinien zatrzymać się przed tarczą. Wjazd na obrotnicę jest dozwolony po sprawdzeniu przez maszynistę, czy obrotnica jest prawidłowo ustawiona i zaryglowana.
  11. Sygnał Z1 wg „Stój, wjazd na wagę jest zabroniony" wskazuje, że wjazd na wagę pomostową jest zabroniony.
  12. Jeżeli latarnia lub tarcza na obrotnicy lub na wadze pomostowej wskazuje sygnał Z1o „Stój, wjazd na obrotnicę jest zabroniony" lub Z1 wg „Stój, wjazd na wagę jest zabroniony", należy użyć wszelkich dozwolonych środków, aby parowóz lub przetaczany tabor przed obrotnicą lub wagą pomostową zatrzymać. Jako sygnałów na obrotnicach i wagach pomostowych używa się latarń oszklonych szkłem koloru "mlecznego" lub tarcz nie oświetlonych.